Wydrukuj tę stronę
czwartek, 21 marzec 2019 00:00 Czytany 13317 razy

Powitanie Wiosny 2019

Tegoroczny pierwszy dzień wiosny - 21 marca, uczniowie Zespołu Szkół w Złocieńcu z siedzibą przy ul. Czwartaków, powitali w siedzibie Wydziału Spraw Terenowych w Złocieńcu. Na zajęcia warsztatowe o tematyce wiosennno - przyrodniczej, stawili się uczniowie klas I - III.

Podczas zajęć dzieci miały możliwość poznania kulturowo przyjętych zwyczajów powitania wiosny (znaczenie zwiastunu, topienia marzanny, śmigusu-dyngusu), poznania pierwszych wiosennych kwiatów. Służyły temu celowi rebusy, wykreślanki, malowanki, gry edukacyjne. Zajęcia dotyczyły także poznania gatunków sów jakie występują w naszym kraju, a które w okresie zimowo - wiosennym przystępują właśnie do godów. Dzieci mogły poznać róznice w wielkości sów, porównac je z innymi gatunkami ptaków, a także usłyszeć ich głosy, poznać różnicę w budowie piór sów i innych ptaków.

Zajęcia warsztatowe miały charakter zajęć plastycznych, które nie były jedynie zabawą ale uruchomiły w uczestnikach pokłady kreatywności i pozwoliły na doskonalenie umiejętności manulanych. Każdy czestnik wykonanał samodzielnie "przyrodniczą pisankę", do przygotowania których posłużył materiały naturalne - mech, kłosy traw, owoce, kory drzew i tp. Ponadto dzieci wykonywały samodzielnie, bądź w grupach "ptasie gniazda" z trzcin, traw, patyczków, liści. Miały też możliwosć poznania róznego typu gniazd tasich jakie możemy spotakć w naturze oraz poznanie budek lęgowych jakie montuje się przez ludzi dla ptaków.

W zajęciach uczestniczyło 59 osób.