Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 08 październik 2018 00:00 Czytany 10811 razy

Grzybobranie 2018

W dniu 6 października 2018 r., wzorem lat ubiegłych, odbyło się GRZYBOBRANIE. Ta cykliczna impreza o charakterze edukacyjnym miała w tym roku swój X jubileusz.
Celem Grzybobrania jak zawsze było:
a. popularyzowanie idei ochrony przyrody i środowiska w zakresie racjonalnego korzystania z zasobów naturalnych,
b. integracja wielopokoleniowa uczestników Grzybobrania poprzez zabawę, edukację i wymianę doświadczeń,
c. promowanie wiedzy w zakresie zbioru płodów runa leśnego, umiejętności poruszania się po terenach leśnych oraz zasad zachowania się w lesie.
Wzorem lat ubiegłych Grzybobranie odbyło się w formie konkursu, który oceniany był w dwóch kategoriach:
• kategoria I – „ZESPÓŁ" czyli senior wraz z dwojgiem uczniów,
• kategoria II – „INDYWIDUALNI ZBIERACZE".
Tegoroczna edycja odbyła się nad Jeziorem Pile w Leśnictwie Liszkowo w Nadleśnictwie Borne Sulinowo.
Jubileusz uczczono uroczystą oprawą. Imprezę rozpoczęto sygnałami myśliwskimi oraz odczytaniem fragmentu „Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, w którym wieszcz opisuje grzybobranie.
Gospodarz imprezy - Prezes Towarzystwa Przyjaciół Lasu przypomniał również kilka najważniejszych faktów z dziesięcioletniej historii akcji.
Uczestnikom przed wyruszeniem na grzybowe łowy instruktarzu udzielili grzyboznawcy z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinku. Specjaliści udzielili także kilku ważnych rad z zakresu rozpoznawania oraz sposobu zbioru grzybów.
W ramach konkursu ocenie podlegały następujące gatunki grzybów jadalnych: borowik szlachetny, podgrzybek brunatny, podgrzybek zajączek, koźlarz czerwony, koźlarz babka, pieprznik jadalny, czubajka kania, mleczaj rydz, gąska zielonka, maślak zwyczajny oraz szmaciak gałęzisty.
Ze względu na długo utrzymującą się suszę, która nie sprzyjała pojawianiu się grzybów, grzybiarze mieli bardzo trudne zadanie.
Grzybów było tak niewiele, że Komisja Konkursowa ważyła przyniesione grzyby z dokładnością do 1 grama. O zwycięstwie zadecydowały gramy. Łącznie udało się zebrać tylko 1,375 kg grzybów podlegających ocenie.
Po zakończeniu części konkursowej na uczestników czekał ciepły posiłek. Organizatorzy imprezy przygotowali również kilka zabaw rekreacyjnych tj.: strzał z łuku do dyni, rozbijanie orzecha wypadającego z rury oraz budowa wieży z drewnianych klocków, rozpoznawanie gatunków zwierząt ze zdjęć. Grzybiarze mogli rywalizować również wiedzą przyrodniczą w konkursach: „Rozpoznawanie zwierząt" i „Jeden z dziesięciu".
W tegorocznej edycji GRZYBOBRANIA wzięło udział ok. 120 osób. Imprezę zakończyło uroczystym wręczeniem nagród.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom poszczególnych konkursów.

Należy podkreślić, iż ta ciesząca się dużym zainteresowaniem impreza edukacyjna, powstała dzięki zaangażowaniu wielu podmiotów – w tym roku grono organizatorów liczyło 11 jednostek. tj. Nadleśnictwa Czarnobór, Borne Sulinowo i Czaplinek, Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu w Szczecinku, Dom Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie, Liceum Ogólnokształcące w Bornem Sulinowie, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie, Stowarzyszenie Przyrodników „Ostoja Pomorska" w Złocieńcu, Borneński Uniwersytet Trzeciego Wieku, Środowiskowy Dom Samopomocy w Bornem Sulinowie oraz Klub Seniora i Koło Emerytów z Czaplinka.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie oraz Stowarzyszenie Przyrodników „Ostoja Pomorska" w Złocieńcu, w organizację GRZYBOBRANIA zaangażowane są od samego początku, który miał miejsce w 2009 r.