Odszkodowania za szkody wyrządzone przez żubry w uprawach, płodach rolnych lub w gospodarstwie leśnym wypłacają w imieniu Skarbu Państwa właściwe terytorialne Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska – z wyjątkiem obszarów parków narodowych, na wniosek poszkodowanego (art. 126 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 o ochronie przyrody (Dz. U. 2018, poz. 1617 z późn.zm.).
Bezpośrednio po wystąpieniu szkody poszkodowany składa wniosek, zawiadamia RDOŚ i czeka na przyjazd osób, które dokonają oględzin. Należy pamiętać, aby do czasu przyjazdu stosownych służb nie usuwać tropów, resztek odchodów, oraz zniszczonych stogów itp., które mogą być dowodem w sprawie. Na podstawie protokołu z oględzin pracownicy RDOŚ ustalają wysokość odszkodowania. Sporządzana jest ugoda. Szkody żubrowe w gospodarstwie leśnym dotyczą ogryzania drzew z kory, czyli spałowania i wydeptywania. W uprawach i płodach rolnych są to najczęściej straty powstałe w zbożach, sianie i rzepaku.
Zapobieganie szkodom żubrowym lub ich zminimalizowanie polega na:
- Dokarmianiu zimowym – obfitość dostarczanego pokarmu powoduje, że żubry nie wychodzą już tak chętnie na pola w celu żerowania.
- Budowie specjalnych poideł i oczek wodnych.
- Monitoringu telemetrycznym – umożliwia lokalizację stad i w razie potrzeby interwencję odpowiednich służb, aby w porę zapobiec wystąpieniu szkody.
- Przepłaszaniu zwierząt z upraw (tylko przez odpowiednie służby!)
- Przemieszczaniu zwierząt z dala od miejsc gdzie wyrządzają szkody
- Wykupie plonów objętych szkodą.